Wiedza podstawowa

Tworzenie stron internetowych

Tematem tego postu jest opis procesu jakim jest tworzenie stron internetowych. Nie jest to poradnik tworzenia stron internetowych a raczej zbiór informacji, który jest wymagany do tworzenia i uruchomienia strony internetowej.

Tworzenie stron internetowych – co jest niezbędne?

Obecnie prawie każda strona jest zbudowana za pomocą HTML, CSS oraz Javascript – oczywiście jest możliwość znalezienia strony, która odbiega od tego schematu i może być zbudowana w technologii Flash albo Silverlight.

Czym jest HTML?

HTML czyli HyperText Markup Language jest językiem znaczników – nie jest językiem programowania. Służy do budowania szkieletu strony internetowej oraz budowania formularzy pozwalających na pobieranie danych od użytkownika i przesyłanie ich dalej. Każdy znacznik (pełna lista ) ma swoje określone przeznaczenie np. znacznik title odpowiada za tytuł strony a znacznik body powinien zawierać całą treść strony, która jest wyświetlana użytkownikowi w przeglądarce. Podstawowy kurs html w języku angielskim można znaleźć tutaj.

O co chodzi z tym CSS?

Następnym bardzo ważnym elementem jest w tworzeniu strony internetowej CSS (cascade stylesheet) czyli kaskadowe arkusze stylów. Oczywiście strona internetowa zbudowana wyłącznie za pomocą HTML jest w pełni działającą stroną internetową jednak kto by chciał przeglądać stronę internetową, która wygląda jak windowsowy notatnik albo tabela w Excelu? Te piękne wodotryski i ciekawe animacje na stronach to właśnie zasługa CSS. Pozwalają one „dekorować” znaczniki HTML m.in. w przeróżne kolory, ustawiać rodziny oraz wielkości fontów a nawet tworzyć animacje. Polecam zajrzeć na tę stronę aby sprawdzić możliwości CSS.

A po co ten cały Javascript?

Javascript jest skryptowym językiem programowania – za jego pomocą możemy pisać skrypty czyli „programy”. Taki skrypt może np. wyświetlać zegar, liczyć czas spędzony na stronie, sprawdzać czy użytkownik kliknął wybrany przez nas element html (nie koniecznie musi być to przycisk) a nawet czy użytkownik zmierza kursorem w stronę zamknięcia przeglądarki. Dzięki temu można napisać np. algorytm sprawdzający czy użytkownik zmierzający w kierunku zamknięcia okna przeglądarki spędził niewiele czasu i wyświetlić mu komunikat z prośbą o podanie powodu niezainteresowania treścią! Obecnie popularne są również tzw. frameworki Javascriptowe takie jak Angular czy React – jednak do pisania prostych skryptów JS ich znajomość nie jest potrzebna – opisze je w innym poście.

Czy tworzenie stron internetowych wiąże się z koniecznością znajomości HTML, CSS oraz Javascript?

I tak, i nie – na rynku dostępne są tzw. CMS (content management system) czyli systemy zarządzania treścią. Najbardziej popularnym jest WordPress. Po instalacji takiego CMS – użytkownik dostaje dostęp do panelu zarządzania stroną internetową. Przy standardowym wymaganiu jakim jest wyłącznie „posiadanie” strony internetowej i dodawanie od czasu do czasu jakichś aktualności gotowy CMS znacznie zmniejszy czas oraz koszt powstania witryny. Wystarczy wtedy pobrać darmowy albo kupić szablon do danego CMS. Szablon jest już gotowym designem, który możemy dostosowywać do naszych potrzeb w ramach możliwości danego szablonu. W teorii jako użytkownik końcowy dostajemy skonfigurowany CMS, w którym możemy „wyklikać” całe tworzenie stron internetowych. Jednak jak się później okazuje bez podstawowej znajomości HTML możemy mieć problem nawet z dodawaniem odpowiednio sformatowanych postów na naszą stronę. Dużo większym problemem okazują się zmiany, których autor szablonu nie przewidział takie jak np. inny układ aktualności – wtedy niezbędne są modyfikacje w kodzie szablonu gdzie jest niezbędna pomoc programisty.

Jako użytkownik CMS trzeba mieć świadomość tego, że pomimo znacznych ułatwień dostarczanych przez to narzędzie, trzeba posiadać wiedzę z zakresu HTML oraz CSS, aby wykorzystać jego możliwości.

Mam gotową stronę, co dalej?

Bez względu na to czy nasza strona będzie przygotowana „ręcznie” czy też za pomocą CMS’a aby ją opublikować to przede wszystkim trzeba posiadać hosting oraz domenę.

Kupując hosting otrzymujemy swoje miejsce w sieci internet. Hosting to nic innego jak wydzielone miejsce na serwerze z dostępem do internetu ze stałym IP. W dużym skrócie IP to taki adres, za pomocą którego można odnaleźć dany komputer w internecie. Po zakupie hostingu należy go odpowiednio skonfigurować – zależnie od tego jakiego rodzaju mamy stronę internetową.
Po skonfigurowaniu hostingu nasza strona internetowa jest dostępna pod adresem np. http://12.34.43.21/ – wygląda dziwnie, prawda? W tym miejscu z pomocą przychodzi domena.

Domena czyli adres tekstowy, zarejestrowany w systemie DNS – który odpowiada za tłumaczenie nazwy domenowej na IP. To pozwala nam na ustawienie naszej domeny aby wskazywała na nasz serwer czyli np. http://www.mojadomena.pl -> http://12.34.43.21.

Podsumowując, ten wpis nie jest poradnikiem tworzenia stron internetowych a raczej ma za zadanie przybliżyć strukturę i działania podczas tworzenia stron internetowych.

Dodaj komentarz